Dobrý den, nechcete přispět?

1. října 2016 v 8:30
Ahoj, v dnešním článku se dozvíte o mých poznatcích, které jsem získala, když jsem s kamarádkou vybírala peníze na organizaci Světluška.

Jako první bych asi měla začít tím, že od 12.-16.9. (od pondělí do pátku) probíhala veřejná sbírka peněz na organizaci Světluška, která pomáhá nevidomým. S kamarádkou jsme se této akci pod částečným dozorem školy zúčastnily.

Jelikož ještě nemáme věk na to abychom mohly prodávat v době školy venku, prodávaly jsme předměty s logem Světlušky ve škole. I přes naši stydlivost jsme oslovily celou řadu lidi. U některých jsme byly úspěšné více, u některých méně. Typická odpověď většiny z nich byla, "Nemám drobné. Dneska jsem si nevzal/a peníze. " Našli se, ale i takoví, kteří na rovinu řekli, že přispět prostě nechtějí. Takto se nám každou přestávku podařilo oslovit alespoň jednoho človíčka, který byl ochoten přispět. Dle hodnoty svého příspěvku si mohl vybrat propisku, píšťalku, svítící náramek nebo tykadla. Ve větších oblastech (předpokládám v Praze) byla ještě k zakoupení kuličková hra a přívěsek na klíče.

Když skončilo vyučování, rozhodly jsme se, že své štěstí půjdeme zkusit ven mezi lidi, protože nám zbylo ještě hodně sbírkových věcí, které by někomu jistě mohly udělat radost. Také se nám zdálo, že těch peněz máme málo, a že tu tisícovku bychom vybrat mohly.

Venku byl scénář podobný. Chodily jsme za lidma a ptaly se jich, zdá nechtějí podpořit Světlušku, zda si nechtějí koupit nějaký předmět. Většina lidí reagovala podobně, nic si koupit nechtěla a nebo šla bez povšimnutí dál. Přeci jen se nám podařilo narazit na milé dámy, které nám ochotně přispěly. Jedna paní se nám svěřila s tím, že její syn také vybíral peníze, a tak nám s radostí přispěje. Další paní jsme jen položily otázku a ona už vytahovala padesátikorunu a házela ji do světluškové pokladničky. Ještě si pamatuju na to, že když jsme se jedné dámy zeptaly, zda přispěje, ptala se co to ta Světluška je. Když jsme jí odpověděly, že je to organizace ná pomoc nevidomým, hned si vzpomněla o co jde. Když zásobovala pokladničku drobnými, z legrace položila otázku: "A holky nepůjdete se opít, že?".
My jsme však paní ujistily, že to v plánu nemáme. :D

Když jsme obě začínaly být z toho sluníčka, které tehdy ještě pálilo, unavené, odebraly jsme se ve svítivě žlutých tričkách s nápisem "Svítíš", tykadly na hlavě, křídly na zádech, s pokladničkou a předměty domů. Šťastné, že jsme pomohly dobré věci, částečně zklamané z lidí, kteří nám ani neodpověděli.


Takže pokud jste během minulého měsíce, potkali nějaké světlušky, doufám, že jste je podpořili. :--)

A na závěr bych ještě chtěla napsat to, že ne každý, kdo venku postává s kasičkou, peníze skutečně vybírá na dobrou věc. O prázdninách se nám s kamarádkou stalo, že když jsme vycházeli z obchodu, "výběrčí" stáli před vchodem a ptali se, zda jim přispějeme. Kamarádka se jich ihned zeptala na co by vlastně měla přispět. Slečna to nevěděla, což mi přišlo velmi podezřelé, ale měla s sebou naštěstí kartičku, na které bylo uvedeno, že peníze poputují na volnočasové aktivity dětí.

A co vy? Přispíváte na neziskové organizace, nebo pomáháte nějak jinak?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LUPA:) LUPA:) | 1. října 2016 v 8:50 | Reagovat

Ahoj,
jak víš, já jsem přispěla a jsem za to moc ráda. Mělo by se pomáhat, i když chápu, že ne každý může.
Avšak víme, že i drobnosti pomohou k lepšímu životu. :-)

2 Lucie Lucie | Web | 3. října 2016 v 14:58 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že jsi pomohla, peníze šly na dobrou věc. Je dobře, že můžeme pomoci i maličkostmi.

3 Sabča Sabča | Web | 3. října 2016 v 17:28 | Reagovat

taky jsem prodávala, ale už je to delší dobu

4 Baryn Baryn | Web | 5. října 2016 v 15:38 | Reagovat

Já většinou nepřispívám, neboť je mi jednak nepříjemné a jednak podezřelé, když mě někdo jen tak zastaví na ulici, zachrastí přede mnou pokladničkou a chce prachy. A i když třeba řekne na co, tak nemám jistotu, že to dotyčný nedá třeba na drogy. Takže paní, co ze srandy prohlásila, jestli se nepůjdete opít, úplně chápu. :D A navíc, což je pravda, s sebou fakt většinou drobný nenosím, jen kartu, a ta je v těchto případech k ničemu. :D

Ale dneska jsem z nějakého pohnutku dobrosrdenství hodila dvacku týpkovi, který sice hrozně huhňal, ale fakt se strašně snažil mě přesvědčit, že to potřebují na výcvik slepeckého pejska. Asi na mě zafungovalo, že ho označil jako "pejska" a ne jako "psa". :D

5 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 6. října 2016 v 16:37 | Reagovat

Světlušku znám, takže občas drobákem přispěji, ale jinak "výběrčí" vesměs odmítám. Hlavně ty, co nemají kasičku s pečetí ani žádný průkaz. Nedávno se mi stalo, že jsem na jednoho chlapce i dost ošklivě vyjela, protože mě ten den zastavil už po páté během dvou hodin a já měla dost...

6 Susane S. Susane S. | Web | 7. října 2016 v 12:47 | Reagovat

My jsme vybírali na nadaci Život dětem a příští týden budeme vybírat na Bílou pastelku ♥ Je to pro mě také vždycky nezapomenutelný zážitek, ale patří k tomu i to odmítání a někdy ne moc slušné :-) ale to jsou lidi no...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama